Dezén je odborný výraz pro vzorek pneumatik, který se liší v závislosti na tom, zda se jedná o letní, zimní nebo celoroční pneu. Zimní pneumatiky jsou nezbytné tehdy, když teploty klesnou pod +7 °C. Pouze zimní směs totiž při nižších teplotách zaručí potřebnou přilnavost. Chcete znát všechna specifika zimních pneu a jak se liší od letních? Pak čtěte dál.
Zimní pneumatiky mají svá specifika. Od letních se liší především použitou kaučukovou směsí a dezénem.
Mezi letními a zimními pneumatikami existují tři zásadní rozdíly:
Letní pneumatiky jsou složené ze speciální směsi a mají vzorek, díky kterému si poradí s rozpálenou vozovkou i během horkého léta.
Naopak zimní pneumatiky jsou měkčí a obsahují větší podíl přírodního kaučuku, díky čemuž zvládnou všechny nástrahy zimního období. Oproti letním plášťům mají v blocích běhounu tisíce drobných drážek, které odvádějí vodu a sněhovou břečku, čímž předcházejí aquaplaningu. Výrazný vzorek a husté prořezání dezénových bloků zajišťuje perfektní záběr i na sněhu.
Životnost pneumatik určuje v první řadě hloubka dezénu, která u nových letních pneumatik bývá přibližně 7 až 8 mm. Nové zimní pneumatiky mají dezén hluboký často i 9 až 10 mm. Všechny druhy pneumatik se skládají z nejrůznějších druhů materiálů a pryžových směsí, které postupně během používání začínají měnit své vlastnosti. Tím, jak se hloubka vzorku na pneumatice snižuje, ztrácí pneu své původní vlastnosti a její chování se zhoršuje.
Minimální hloubka dezénu je stanovena zákonem a liší se v závislosti na ročním období i na druhu vozidla. V případě letních pneumatik je to 1,6 mm, a to jak pro osobní vozidla, tak vozy typu VAN a SUV. U zimního obutí se však minimální hloubka vzorku pro osobní i nákladní vozy liší.
Co se týká celoročních pneumatik, záleží na aktuálním období. V letní sezóně stačí hloubka minimálně 1,6 mm. Od listopadu do konce března však platí minimální hloubka dezénu stejně jako pro zimní pneumatiky, tedy 4 mm.
Nové zimní pneu mají vzorek hluboký až 10 mm.
Jedním ze signálů pro výměnu pneumatik je sjetý vzorek. Ten poznáte podle tzv. indikátorů opotřebení. Jedná se o malé výstupky umístěné přímo v drážkách, které signalizují úroveň minimální bezpečné hloubky dezénu. U nového obutí jsou indikátory téměř neviditelné, objevují se až v průběhu opotřebovávání. Splynul indikátor s dezénem? Je nejvyšší čas na nákup nových pneumatik.
Indikátory opotřebení představují pouze rychlý způsob posouzení stupně opotřebení pneumatiky. Mnohem spolehlivější metodou je měření pomocí hloubkoměru, který snadno zakoupíte v jakémkoliv autoservisu, obchodu s autodoplňky, nebo na benzinové pumpě. Stačí jej přiložit k drážce cca 4 cm od bočnice. Právě v tomto místě bývají pneumatiky opotřebené nejvíce.
Pokud nemáte k dispozici hloubkoměr, můžete u zimních pneu použít jednoduchý fígl s padesátikorunou nebo dvoueurovou mincí (okraj měří 4 mm), u letních s pětikorunou (pokud zasunete minci obráceně a uvidíte celé číslo 5, je potřeba pneu vyměnit). V průběhu zimy i léta si tak můžete snadno ověřit, jak na tom vaše pneumatika je.
Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik není jen číslo, které musíte dle platné legislativy hlídat. Jedná se především o významný faktor, který ovlivňuje jízdní vlastnosti vozu. Opotřebená pneumatika se vyznačuje významně zhoršenými vlastnostmi, zejména co se týče přilnavosti k vozovce a délky brzdné dráhy. Zvláště pak u zimních pneumatik – pokud není voda odvedena včas, hrozí aquaplaning a následná ztráta kontroly nad vozem.
Jak dlouho vydrží pneumatiky, to záleží na stylu jízdy, tlaku vzduchu v pneumatikách, jejich skladování, ale i na počtu ujetých kilometrů. Obecně se doporučuje měnit pneumatiky každé čtyři roky. Nákup nových pneumatik pro řidiče sice znamená sáhnout do peněženky, může však zabránit mnohem větší finanční, ale i zdravotní újmě.
Blíží se konec životnosti vašeho obutí? Zajistěte si nové kvalitní pneumatiky včas. Vybírat můžete z naší široké nabídky renomovaných značek.
Zdroj fotografií: Depositphotos